مزایای مشاوره حقوقی

بسیاری از افراد به دلیل عدم آگاهی و شناخت از شرایط و قوانین حقوقی، در زندگی روزمره ی خود دچار مشکلات متعددی می شوند، مشکلاتی که می توانست به راحتی و با مشاوره حقوقی توسط افراد آشنا به قوانین حقوقی، از وقوع بسیاری از آنها جلوگیری به عمل آورد.

بنابراین توصیه می شود که قبل از هر گونه اقدام حقوقی، و یا قبل از هرگونه تعهد و امضای قرارداد، با مشاوره حقوقی از یک وکیل و یا مشاور حقوقی، از وقوع مشکلات بزرگ و پیچیده پیشگیری کنید. مشکلاتی که حل برخی از آنها ممکن است، هزینه و وقت بسیاری از شما بگیرند، این فرصت وجود دارد که با صرف زمانی اندک و یک مشاوره حقوقی به راحتی از وجود آمدنشان پیشگیری کرد.

 

مشاوره حقوقی وکیلیتو 1 300x173 - مزایای مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی

در حال حاضر پیچیدگی های قانون و مسائل حقوقی به اندازه ای بالا رفته است که افراد هر اندازه هم در مورد قوانین مربوط به حوزه ی کاری خود، مطالعه و یا تحقیق کرده باشند باز هم ممکن است در مواجهه با مشکلات، دچار اشتباه شوند و یا با عدم آگاهی از برخی مسائل دچار ضرر و زیان های سنگینی شوند.

برخی افراد نیز به دلیل مشکلات مالی و یا عدم دسترسی به مشاور حقوقی، از مراجعه و گرفتن مشاوره حقوقی، صرف نظر می کنند و در ادامه راه با مشکلات و گرفتاری های بی شماری روبه رو می شوند.

بخوانید
انتخاب بهترین مشاور حقوقی

که می توان گفت که راه حل این افراد، استفاده از مشاوره حقوقی آنلاین و یا تلفنی است و می تواند کمک کننده باشد. بنابراین توصیه می شود قبل از اقدام های مهمی از قبیل، خرید و فروش انواع سهام، ثبت شرکت، عقد قرارداد با شرکت ها یا افراد حقیقی، حقوقی و… با مراجعه به افراد و یا شرکت های معتبر، از مشاوره ی حقوقی استفاده کنید تا احتمال وقوع هر گونه مشکل احتمالی را به حداقل برسانید و بتوانید در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید.

به طور کلی می توان گفت کسانی که قصد طرح دعوی و یا دفاع دارند، زوج هایی که در زندگی به مشکل خورده اند، کسانی که قصد ازدواج دارند، اشخاصی که قصد امضای قرارداد، پیش نویس یا خرید و فروش مهمی را دارند، و … ، پیشنهاد می شود از مشاوره ی حقوقی استفاده کنند.

 

مشاوره حقوقی وکیلیتو 2 300x150 - مزایای مشاوره حقوقی

 

وظایف مشاور حقوقی

وظایف مشاور حقوقی با وکیل  کمی متفاوت است و مهم ترین وظیفه مشاور حقوقی، پیشگیری از وقوع مشکلات است. یک وکیل معمولا نماینده یکی از دو طرفین است ولی مشاور می تواند با هر دو طرف همکاری کرده و به آنها در مورد مشکل به وجود آمده مشاوره و راهنمایی دهد.

وظیفه یک مشاور حقوقی، علاوه بر پیشگیری، کمک به طرفین برای حل و تسریع روند شکایت است، به این گونه افراد مشاور حقوقی گفته می شود که معمولا دارای مهارت های خاصی در هدایت و مشاوره به افراد هستند که دیگر افراد کمتر از آنها برخوردارند. در ادامه به مزایای انواع مشاوره حقوقی خواهیم پرداخت.

 

مشاوره حقوقی وکیلیتو 3 300x139 - مزایای مشاوره حقوقی

 

مزایای مشاوره حقوقی آنلاین

مشاوره حقوقی آنلاین ،خدمت نوینی از مشاوران حقوقی است که توانسته موانع موجود بین اشخاص و مشاوران حقوقی را کنار بگذارد و دسترسی آسان به اینترنت، باعث دسترسی ساده و بدون واسطه به مشاوران نیز شده است، که منجر به پیشگیری و حل بسیاری از مشکلات اشخاص شده است. به همین علت می توان گفت، قطعا بزرگترین مزیت مشاوره حقوقی آنلاین، صرفه جویی در زمان و هزینه ی افراد است.

همه ی اشخاص می توانند در صورت نیاز به مشاوره حقوقی و در ساعات اداری، از هر مکانی که در آن حضور دارند، به صورت آنلاین از بهترین مشاوران حقوقی استفاده کنند تا مشکلات و سوالات خود را رفع کنند. مشاوره با وکیل حقوقی می تواند از طریق چت، و بستر اینترنت صورت بگیرد و اشخاص، بدون محدودیت سوالات خود را مطرح می کنند و در سریع ترین زمان پاسخ خود را خواهند گرفت.مشاوره آنلاین برای شروع بسیاری از کسب وکارهای کوچک و بزرگ نیز می تواند کاملا مفید باشد.

 

مشاوره حقوقی وکیلیتو 4 300x163 - مزایای مشاوره حقوقی

مزایای مشاوره حقوقی تلفنی

بسیاری از اشخاص هستند که بنا به هر دلیلی، تمایلی به مشاوره ی حقوقی به صورت حضوری ندارند و قصد دارند به صورت تلفنی به سوالات خود در مورد مسائل حقوقی برسند. مشاوره تلفنی یکی از روش های مشاوره غیر حضوری است که بدون محدودیت مکانی و حتی خارج از کشور، این شرایط را برای اشخاص فراهم می کند که از راهنمایی و  مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی استفاده کنند.

مشاوره حقوقی تلفنی نیز مانند مشاوره آنلاین باعث صرفه جویی در زمان و هزینه اشخاص می شود و راه حل بسیار مناسب برای افرادی است که قصد پیشگیری از اتفاقات احتمالی در مورد مسائل مختلف را دارند.

با مشاوره حقوقی تلفنی امکان این وجود دارد که قبل از مشاوره حضوری، اطلاعات اولیه و راهنمایی ها بین فرد و مشاور یا وکیل، صورت گیرد و در صورت نیاز و پیچیدگی مسئله، زمانی برای مشاوره حضوری از سوی مشاور، تعیین گردد.

 

مشاوره حقوقی وکیلیتو 5 300x146 - مزایای مشاوره حقوقی

 

مزایای مشاوره حقوقی حضوری

مشاوره با وکیل و یا مشاور حقوقی به صورت حضوری مزایای بسیاری دارد. در این نوع مشاوره، مشاور حقوقی می تواند از نزدیک و با تجربه خود، با ارائه  انواع راه حل و پیشنهاد های مناسب، بهترین نتیجه را در برابر مشکلات و مسائل،برای اشخاص بدست آورد.

در صورتی که دعوا و یا مسئله ای بین طرفین به وجود بیاید، مشاور می تواند با میانجیگری، و ایجاد صلح بین دو طرفین از بسیاری مشکلات پیشگیری کند و باعث کاهش پرونده های جاری در دادگستری و نیز کاهش هزینه و زمان برای افراد شود. در مشاوره حضوری، در صورت پیچیدگی مسئله امکان استفاده و کمک گرفتن از دو مشاور و حتی بیشتر به صورت همزمان نیز وجود دارد، که روند حل مشکل را بسیار سریعتر می کند و قطعا نتیجه بهتری نیز خواهد داشت.

بخوانید
در چه صورتی مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟

از دیگر مزایای مشاوره حضوری، که در مواردی مانند، امضای انواع قرارداد و یا پیش نویس ها بسیار موثر است، نظارت و دقت مشاوران بر قرارداد در مشاوره حضوری است، که تجربه نشان داده است تاثیر بسزایی در کاهش و پیشگیری از بسیاری مشکلات خواهد داشت.

اگر شما هم قصد امضا و یا شروع کسب کار بزرگی را دارید پیشنهاد می شود که از یک مشاور حقوقی با تجربه و امین در کنار خود استفاده کنید تا به مناسب ترین نتیجه برسید. در مشاوره حضوری، بیشترین مشاوره ها مربوط به زمینه هایی مانند، مشاوره ی حقوقی کیفری، مشاوره ی حقوقی وصول مطالبات، مشاوره ی حقوقی ملکی و تنظیم سند و مشاوره ی حقوقی خانواده و … می شود.

 

مشاوره حقوقی وکیلیتو 6 300x188 - مزایای مشاوره حقوقی

 

انتخاب بهترین مشاور حقوقی

 

مشاور حقوقی در دنیایی که هر مشکلی تنها در سایه قانون قابل‌حل و فصل می‌باشد، نقش بسیار مهمی در زندگی انسان‌ها دارد. بارها پیش‌آمده است؛ هرکدام از ما در زندگی خود مشکل قانونی پیداکرده‌ایم و متضرر شده‌ایم و بعد از پایان ماجرا تازه متوجه شده‌ایم که راه‌حل قانونی ساده‌ای وجود داشته است که اگر اطلاع داشتیم ماجرا سرنوشت دیگری پیدا می‌کرد، حتی بارها پیش‌آمده ما دچار دردسری شده‌ایم که اطلاع نداشتیم کار ما غیرقانونی بوده و یا حتی با یک نامه‌نگاری یا یک مجوز ساده قانونی می‌شده است؛ لذا اطلاع از حقوق قانونی حق هر شهروندی می‌باشد و همه باید اطلاعات اولیه را حداقل در این زمینه داشته باشند.

در همین راستا مشاور حقوقی بر اساس اصول حقوقی حقوق بشر به مشاوره و راهنمایی مشتریان می‌پردازد. طبق قانون، مشاور حقوقی به‌غیراز راهنمایی و مشاوره می‌تواند نماینده شما در دادرسی‌ها باشد، تحقیقات حقوقی برای شما انجام دهد و پیش‌نویس نامه حقوقی بنویسد. در هر یک از این موارد شما می‌توانید به سراغ یک مشاور خبره رفته و راهنمایی‌های لازم را گرفته و امورات حقوقی و قانونی خود را به او بسپارید.

بهترین مشاور حقوقی 1 300x234 - انتخاب بهترین مشاور حقوقی

انتخاب وکیل دادگستری و وکیل حقوقی

وکیل دادگستری کسی است که می‌تواند به نیابت از شخصی برای انجام دادن کارهای حقوقی مانند تنظیم دادخواست و ارسال لایحه و دفاعیه به مراجع قضایی مراجعه نماید. وکیل دادگستری که می‌تواند مشاور حقوقی هم باشد، باید پروانه وکالت دادگستری خود را از مراجع قانونی و ذی­صلاح اخذ کرده باشد.

شما بارها در سردر مقابل دفاتر وکلای دادگستری در کنار نام وکیل عبارت وکیل پایه‌یک دادگستری را دیده‌اید؛ شاید بسیاری از خواننده‌های ما اطلاعات کافی درباره مسائل حقوقی و تفاوت وکیل پایه‌یک با وکیل پایه دو را نداشته باشند و هنگام انتخاب وکیل دچار اشتباه شوند؛ لذا در این راستا اقدام به تشریح تفاوت این دو گروه از وکلا می‌کنیم. امید است مفید واقع شود.

وکلای دادگستری به دو دسته پایه ۱ و پایه ۲ تقسیم می‌شوند که وکلای پایه‌یک را وکیل حقوقی گفته و وکیل پایه دو بیشتر مشاور حقوقی است که در ذیل هردو گروه توضیح داده می‌شوند.

بخوانید
در چه صورتی مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟

وکیل حقوقی یا وکیل دادگستری پایه‌ گروهی از وکلا هستند که پروانه کار خود را تحت نظر کانون وکلای دادگستری دارند؛ درصورتی‌که بر پروانه کار وکلای پایه ۲ دادگستری یا وکلای ۱۸۷ مرکز مشاوران قوه قضائیه نظارت دارند. دانستن این موضوع که پروانه هر وکیل تحت نظارت کدام مرجع می‌باشد از این نظر مهم است که اگر با تخلفی در این صنف مواجه شدید بدانید به کدام مرجع مراجعه کنید.

نکته مهم دیگری که قبل از بیان گستره فعالیت‌های هردو گروه می­ گوییم اختلاف تعرفه حق‌الوکاله وکیل حقوقی با وکیل پایه دو هست که تعرفه وکیل حقوقی تقریباً ۴۰ درصد بیشتر از تعرفه وکلای پایه دو می‌باشد.

وقتی شخص دچار مشکل حقوقی و قضایی هست با توجه به اینکه اکثر افراد از مسائل حقوقی اطلاعات کمی دارند و یا اصلاً اطلاعاتی دراین‌باره ندارند، در انتخاب وکیل دچار مشکل می‌شوند. انتخاب وکیل و یا مشاور حقوقی قابل‌اعتماد و مطلع به قانون و خبره یکی از اصلی‌ترین شروط موفقیت در هر محاکمه‌ای است.

نکته قابل‌توجه­ای در این میان است؛ حتی اگر خود طرفین دعوا اطلاعات حقوقی کافی داشته باشند باز حضور وکیل خود وزنه‌ای به‌مراتب سنگین‌تر هست، چه برسد به آن‌که شما از وکیل کاملاً حرفه‌ای بهره ببرید که باقدرت بیان بالا و اطلاعاتی که از مواد قانونی دارند بتواند از شما به‌صورت تمام‌قد دفاع کند.

بهترین مشاور حقوقی 2 300x258 - انتخاب بهترین مشاور حقوقی

انتخاب مشاور حقوقی باتجربه

مشاور حقوقی پایه ۲ با توجه به کم بودن تعرفه کمک گرفتن از او نسبت به پایه ۱، سبب می­شود شما در میان تعداد زیاد مشاور حقوقی که پایه ۲ دارند؛ اما مهارت و دانش حقوقی بالایی دارند در زمینه‌هایی کیفری که جزای آن حبس کمتر از ۱۰ سال است یا جزای آن را قانون‌گذار شلاق و جزای نقدی در نظر گرفته است و یا اقدامات تأمینی و بازدارنده پیش‌بینی کرده‌اند، به‌عنوان وکیل یا مشاور حقوقی خود انتخاب و به محاکم کیفری معرفی نمایید. همچنین برای شرکت در محاکم حقوقی که به موضوعات دعاوی که خواسته کمتر از پانصد میلیون ریال است از وکلای پایه ۲ کمک بگیرید.

مشاور حقوقی یا وکیلی که پایه دو است بعد از طی مدت ۲ سال بعد از گرفتن پروانه وکالت دادگستری وکیل پایه‌یک شده و بدون هیچ‌گونه محدودیتی در محاکمی با هر موضوعی چه حقوقی و چه کیفری از کمک این دسته از وکلا استفاده کنید.

بخوانید
شرایط عمومی طرح دعوا چیست؟

استفاده از جدیدترین قانون مهریه با مشاور حقوقی مطلع

جدیدترین قانون مهریه در پی گذشت سال‌های طولانی از همراه شدن مهریه با ازدواج مدتی است که به موضوعی به­روز و پر چالش تبدیل‌شده است تا ۵۰ سال قبل که طلاق این حلال مکروه زیاد مرسوم نبود، مهریه مسئله‌ای نبود که هول وحوش آن بحث‌های زیادی دربگیرد؛ اما سال‌های اخیر که طلاق دیگر مانند قبل قبیح نیست و روزبه‌روز در حال گسترش است از یکسو و از طرف دیگر با توجه به سنگین شدن مهریه‌ها و گران شدن طلا و سکه و با توجه به اینکه مهریه عندالمطالبه است، یکی از مسائلی شده است که زندان‌ها را پر از بدهکاران مهریه می‌کند و خانواده‌ها درگیر دادگاه و مشاور حقوقی و جنگ و اعصاب و روان هستند.

به‌تازگی بعد از کارهای زیادی که برای ترویج مهریه ساده‌ شده است، قانون‌گذاران متوجه شده‌اند؛ باید از محدودیت‌ها و بازدارنده‌های قانونی هم استفاده کنند و با بهره‌گیری از جدیدترین قانون مهریه در کنار تبلیغات و مشاوره‌ها از فروپاشی خانواده‌ها و پر شدن زندان‌ها از مردان بدهکار مهریه جلوگیری کنند.

در این راستا جدیدترین قانون مهریه می‌گوید؛ هرگاه مهریه در زمان عقد ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی و یا کمتر از آن باشد، زن می‌تواند این مهریه را با کمک وکیل و یا مشاور حقوقی مطالبه کرده و حتی بازداشت مرد را بخواهد؛ اما اگر مهریه از ۱۱۰ عدد سکه بهار آزادی بیشتر باشد، بیشتر از این عدد به توانایی مالی مرد بستگی دارد و اگر مرد توانایی مالی نداشته باشد، محکومیت مالی و حبس برای مرد نخواهد داشت.

جدیدترین قوانین مهریه در ایران

جدیدترین قوانین مهریه در ایران اصل فلسفه تعیین مهر که حمایت مالی اسلام از زن هست را نادیده نگرفته است و سعی کرده است که قوانین به صورتی باشند که در کنار جلوگیری از پر شدن زندان‌ها از مردان بدهکار مهریه، از زنان نیز حمایت شود؛ لذا با کمک وکلا و مشاور حقوقی خبره می‌توانید فراخور حال خود از این حقوق بهره‌مند شوید.

بخوانید
دعوای مطالبه نفقه و مهریه

قوانین مهریه حامی زنان

 • قوانین مهریه حامی زنان می گوید به کسانی که مهریه در عقدنامه آنان ذکر نشده است هم مهریه تعلق می‌گیرد.
 • در عقد موقت هم مهریه لازم و جز اصول است.
 • مهریه حتی به زنانی که خود خانه را ترک کرده‌اند برخلاف نفقه تعلق می‌گیرد.
 • با فوت مرد هم مهریه به زن تعلق می‌گیرد و بعد از کسر مهریه باقی مال به طلبکاران دیگر می‌رسد.

در این مقاله به بررسی تعاریف مهریه از دیدگاه عرفی و شرعی می پردازیم، همچنین شرایطی را که طبق آن مهریه به زن تعلق نمی گیرد را هم بیان خواهیم کرد تا اطلاعات کاملی در این زمینه پیدا کنید.

مهریه چیست؟

مهریه یا مهر در عرف جامعه عبارت است از مالی که مرد در هنگام عقد ازدواج برای زن خود در نظر می گیرد و مکلف به پرداخت آن به زن می شود، مهر در واقع پیشکش و هدیه ای است که مرد برای نشان دادن قصد ازدواج خود ارائه می دهد، امروزه به غلط مهریه زن به عنوان یک تضمین و عامل استحکام بنیان خانواده در جامعه شناخته می شود، در قانون ازدواج در ایران مهر به دو شکل عندالمطالبه و عندالاستطاعه در نظر گرفته می شود که شرایط پرداخت آن را مشخص می کند.

بخوانید
دعوای مطالبه نفقه و مهریه

اگر مهر عندالمطالبه باشد هر زمان که زن درخواست کند شوهر باید به وی پرداخت کند و اگر عندالاستطاعه باشد تنها زمانی که مرد توانایی پرداخت آن را داشته باشد زن می تواند مهریه را طلب کند. مهر به طور معمول در هنگام اجرای حکم طلاق باید توسط مرد به زن پرداخت شود اما قوانینی وجود دارد که مانع از تعلق گرفتن مهر به زن می شود.

 

vakilito ir The lack of belonging to woman 2 - در چه صورتی مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟

 

 

در چه صورت مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟

 • در صورتی که عقد ازدواجی که بین زن و شوهر جاری شده به دلایلی باطل باشد و علاوه بر آن رابطه زناشویی هم بین زن و شوهر انجام نشده باشد مهری به زن تعلق نمی گیرد.
 • در صورتی که زن و مرد عقد ازدواج صحیحی انجام دهند اما میان آنها رابطه زناشویی انجام نشده باشد زن نمی تواند کل مهر را دریافت کند و تنها نصف آن به زن تعلق خواهد گرفت.
 • اگر مهر در ابتدای ازدواج بصورت عندالاستطاعه در نظر گرفته شده باشد و زن درخواست طلاق دهد تا زمانی که نتواند ثابت کند که شوهر توانایی لازم و کافی برای پرداخت مهر را دارد ، مهر به وی تعلق نمی گیرد.

 

 

طلب مهر توسط زن به دو صورت انجام می شود:

 • مراجعه به دادگاه و تقدیم دادخواست و پرداخت هزینه دادرسی
 • مراجعه به اداره ثبت و درخواست صدور اجرائیه برای پرداخت مهر، قابل ذکر است که طلب مهر از طریق اداره ثبت در زمان بسیار کوتاه تری انجام می شود و پیچیدگی های روال اداری که در دادگاه وجود دارد را هم ندارد.

بخوانید
طلاق رجعی چیست؟

در صورت نیاز به هر گونه مشاوره حقوقی در زمینه مهریه و مسائل مربوط به آن بهتر است با یک وکیل پایه یک دادگستری موضوع خود را مطرح کرده و از وی کمک بگیرید، وکیل پایه یک با توجه به اطلاعات و تجربیاتی که دارد می تواند راه حل هایی که شما اطلاعاتی در مورد آن ندارید را برای حل مشکل شما ارائه کند.

 

آشنایی با ارث و میزان سهم الارث در قانون ایران

یکی از مسائل حقوقی متداول در جامعه امروزی ما، تقسیم ارث و میراث شخص متوفی می باشد که معمولا هر خانواده ای ممکن است درگیر آن شود. در این مقاله قصد داریم تا شما را با این موضوع به صورت کلی آشنا کنیم. پس پیشنهاد می کنیم مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

ارث و تقسیم میراث

همانطور که مستحضر هستید در این مقاله قصد داریم تا درباره میراث و انحصار وراثت بیشتر صحبت کنیم. البته پیش از آن بهتر است یک تعریف دقیق در رابطه با میراث داشته باشیم.

میراث در اصطلاح حقوقی، عبارت است از انتقال حقوق مادی و اقتصادی شخصی که در قید حیات نمی باشد. حقوق مادی در واقع شامل تمام اموال و مواردی می شود که قابلیت انتقال و تقسیم را داشته باشد. اما این که میراث فرد متوفی باید چگونه تقسیم شود و چه افرادی می توانند از ارث سهمی داشته باشند، موضوعی است که می بایست کمی دقیق تر به آن بپردازیم. میزان سهم الارث طبق قوانین کشور بر اساس طبقه بندی که در قانون شده است، تقسیم می شود.

بخوانید
خسارت مالی

بر اساس این طبقه بندی، گروه اول شامل پدر و مادر، فرزندان و نوادگان می شوند. گروه دوم شامل پدربزرگ یا مادربزرگ می شود. گروه سوم هم شامل عمه، عمو، دایی، خاله و فرزندان شان است.

vakilito ir Inheritance 2 - ارث

تقسیم ترکه ارث

یکی از اصطلاحات بسیار پر کاربرد در مسائل حقوقی، تقسیم ترکه است. هر گاه فرد متوفی دارای چندین ورثه باشد، در این صورت یک یا چند تا از ورثه در صورت تمایل می توانند برای دریافت و جداسازی سهم خود از سهم دیگر ورثه اقدام کنند.

علاوه بر این ها اگر فردی به عنوان وصی یا قیم یکی از وراث انتخاب شده باشد هم می تواند برای دریافت سهم ورثه اقدام کند. اگر وراث هنوز به سن قانونی نرسیده باشند، پدر یا مادر و یا اجدادشان نیز می توانند برای تقسیم میراث آنها درخواست تقسیم ترکه را داشته باشند.

وصیت و درخواست گواهی انحصار وراثت

یکی دیگر از موضوعاتی که پس از فوت فرد ایجاد می شود، مسئله اخذ گواهی انحصار وراثت می باشد. هر گاه فردی از دنیا برود، باید تکلیف اموال و دارایی ها و البته سهم الارث ورثه مشخص شود. برای این موضوع ورثه باید جهت دریافت گواهی انحصار وراثت که تکلیف میراث متوفی را مشخص می کند، اقدام کنند. اگر گواهی انحصار وراثت توسط وکیل قانونی خانواده اخذ شود، بهتر است.

بخوانید
شرایط عمومی طرح دعوا چیست؟

البته سایر اعضا و وراث نیز می توانند برای آن اقدام نمایند. اگر وکیل برای اخذ گواهی انحصار وراثت اقدام کند، زمان بررسی وصیت نامه و تقسیم ارث کوتاه تر شده و دیگر لازم نیست مراتب اداری و قانونی را طی نمایند. شفافیت موضوع نیز بیشتر بوده و نیازی به حضور تمام وراث در دادگاه نمی باشد.

مطابق اصول، جان و مال اشخاص مصون از تعرض می باشد و در صورت ورود خسارت به جان یا مال اشخاص، زیان دیده می تواند مطالبه خسارت نماید. یکی از دعاوی ناشی از تصادفات دعوای مطالبه خسارات مالی ناشی از تصادف می باشد، منظور از خسارت مالی، زیانی است که به اموال شخص وارد می شود و این خسارت قابل مطالبه خواهد بود.

مطابق قانون مدنی، هرکسی مباشر یا سبب تلف مالی گردد، مسئول جبران خسارات ناشی از عمل خود می باشد. طبق ماده ۳۲۸ قانون مدنی: هرکس مال غیر را تلف کند، ضامن آن است و باید مثل یا قیمت آن را بدهد اعم از اینکه از روی عمد تلف کرده باشد یا بدون عمد و اعم از اینکه عین باشد یا منفعت و اگر آن را ناقص یا معیوب کند ضامن نقص قیمت آن مال است.

بخوانید
شرایط عمومی طرح دعوا چیست؟

همچنین ماده ۳۳۱ قانون مدنی مقرر داشته: «.. اگر سبب نقص یا عیب آن شده باشد باید از عهده نقص قیمت آن برآید.» علاوه بر قانون مدنی، قانون مسئولیت مدنی نیز در ماده یک مقرر داشته: «هر کس بدون مجوز قانونی عمدا یا در نتیجه بی احتیاطی به جان یا سلامتی یا مال یا آزادی یا حیثیت یا شهرت تجارتی یا به هر حق دیگر که به موجب قانون برای افراد ایجاد گردیده، لطمه ای وارد نماید که موجب ضرر مادی یا معنوی دیگری شود، مسئول جبران خسارت ناشی از عمل خود می باشد.»

دعوای مطالبه خسارت بدنی ناشی از تصادف

مطابق ماده ۱۴ ق.آ.د.ک. شاکی می تواند جبران تمام ضرر و زیان های مادی و معنوی و منافع ممکن الحصول ناشی از جرم را مطالبه نماید.

ماده ۱ قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسیله نقلیه مصوب ۱۳۹۵، خسارت بدنی را این گونه تعریف نموده است:

«هر نوع دیه یا ارش ناشی از هر نوع صدمه به بدن مانند شکستگی، نقص و از کار افتادگی عضو اعم از جزئی یا کلی، موقت یا دائم، دیه فوت با هزینه معالجه…» مطابق احکام فقه و قانون مجازات اسلامی در قبال خسارات بدنی می توان مطالبه دیه نمود. اساتید حقوق کیفری نیز معتقدند دیه ماهیت دوگانه دارد، هم مجازات تلقی می گردد و هم راه جبران خسارت. بدیهی است که جنبه غیر کیفری آن یعنی جبران خسارت، غالب است.

بخوانید
شرایط عمومی طرح دعوا چیست؟

یکی از مواردی که شخص آسیب دیده می تواند درخواست دیه نماید، خسارات بدنی ناشی از تصادفات رانندگی می باشد. در مورد ورود خسارت ناشی از تصادفات رانندگی نیز باید به موجبات ضمان در قانون مجازات اسلامی پرداخته و همچنین با توجه به مقررات بیمه، مسئولیت بیمه گر را شناخت.

شرایط عمومی طرح دعوا

حقوق ایران برای اقامه دعوا سه شرط اساسی به شرح ذیل قائل شده است:

الف) وجود اهلیت قانونی: یعنی اینکه شخص، اهلیت استیفاء یا به عبارت ساده تر اهلیت اعمال و اجرای حق داشته باشد چون اقامه دعوا از مصادیق بارز اجرای حق می باشد پس وجود اهلیت قانونی برای اقامه کننده دعوا ضروری است.

ب) احراز سمت از حیث اصالت یا نمایندگی: اگر دعوا از طریق خود مدعی خصوصی مطرح شود، در این صورت خواهان «اصیل» است؛ ولی در صورت اقامه دعوا از سوی اشخاصی چون وکیل یا نماینده قانونی احراز سمت آن ها الزامی است که البته با وکالت نامه یا برگ نمایندگی این موضوع قابل احراز می باشد.

بخوانید
دعوای مطالبه خسارت بدنی ناشی از تصادف

ج) ذی نفعی اقامه کننده دعوا: یعنی خواهان باید توجه داشته باشد که بر فرض محکومیت خوانده آیا حکم محکومیت برای وی سودی یا نفعی را به بار می آورد یا نه؟ بنابراین، ویژگی های نفع عبارت اند از:

 • اولا: نفع باید حقوقی و مشروع باشد.
 • ثانیا: نفع باید به وجود آمده و باقی باشد.
 • ثالثأ: نفع باید شخصی و مستقیم باشد.

 

دعاوی تصرف مشتمل بر سه دعوای « رفع تصرف عدوانی، رفع مزاحمت از حق و رفع ممانعت از حق » بوده و زمانی طرح می شوند که بر «تصرف متصرف» خلل یا مشکلی پیش بیاید.

به عبارتی با وجود در اختیار داشتن و استفاده عملی از مالی توسط متصرف سابق، ثالثی جلوی اینگونه تصرفات را جزئا یا کلا گرفته یا مزاحمت یا ممانعتی برای استفاده ایجاد نموده است بدون اینکه مجوز قانونی یا قراردادی برای این کار داشته باشد. به جهت ارتباط مستقیم این دعاوی با نظم عمومی جامعه، مقنن برای رفع حالت تصرف عدوانی و اعاده وضع به حال سابق علاوه بر مقررات عمومی از جمله آیین دادرسی مدنی و قانون مجازات قوانین خاصی همانند قانون اصلاح قانون جلوگیری از تصرف عدوانی مصوب ۱۳۵۲ را تصویب نموده است.

از سوی دیگر، دو نوع ضمانت اجرا (حقوقی کیفری ) با ویژگی های خاص برای رفع حالت تصرف عدوانی پیش بینی کرده است که به توضیح هر دو خواهیم پرداخت.

بخوانید
دعوای مطالبه خسارت بدنی ناشی از تصادف

 


آشنایی با تعریف طلاق رِجعی

طلاق رِجعی طلاقی است که برای شوهر در مدت عده حق رجوع است این حق از اختیارات شوهر است و برای زن چنین حقی در نظر گرفته نشده است حق رجوع را با هیچ قراردادی نمی توان از بین برد و شوهر نیز نمی تواند این حق را از خود ساقط کند.

رجوع مرد به زن تابع تشریفات خاصی نمی باشد. در طلاق رجعی تا زمانی که عده زن سپری نشده باشد رابطه ازدواج قطع نشده و در این حالت :

 •  نفقه زن در دوران عده به عهده شوهر است و شوهر می تواند به آسانی به زن رجوع کند.
 • در صورتی که در دوران عده یکی از زن و یا شوهر فوت کند، طرف دیگر از او ارث می برد.
 • در دوران عده، زن حق ازدواج نداشته و هیچ مردی حق ندارد با وی ازدواج کند.
 • در دوران عده، مرد نمی‌تواند با خواهر زن خود ازدواج کند.
 • ازدواج مرد قبل از به پایان رسیدن عده، احتیاج به اجازه دادگاه دارد.
بخوانید
دعوای مطالبه نفقه و مهریه

دعوای مطالبه نفقه

در قانون مدنی و کیفری ایران نسبت به پرداخت نفقه تأکید بسیار شده است و نتیجه این است که مردان ملزم به پرداخت حق و حقوق شرعی و قانونی همسر خود که شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذاء اثاث منزل، هزینه های درمانی و بهداشتی و نیز خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض می باشند که شوهر مکلف است همه آنها را متناسب با وضعیت خانوادگی و اجتماعی زن فراهم کرده و در اختیار او قرار دهد .

این الزام تنها در ازدواج دائم بر عهده شوهر بوده و در نکاح منقطع، شوهر ملزم به پرداخت تقه نیست و نفقه زوجه نیز در شرایطی که قانون مشخص نموده بر عهده زوج می باشد در شرایطی که زوج از پرداخت نفقه خودداری نماید یا زن مستحق دریافت نفقه باشد موجبات طرح دعاوی خانوادگی از جمله مطالبه نفقه یا دعوای تمکین مطرح می شود.

بخوانید
در چه صورتی مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟

دعوای مطالبه مهریه

مرد به هنگام اجرای صیغه نکاح، مال معین یا چیزی که قائم مقام مال باشد را بر ذمه خود قرار می دهد که در صورت عندالمطالبه و مطالبه زن، مکلف است آن را بپردازد و این حق ارتباطی به طلاق و نفقه ندارد؛ چرا که به مجرد عقد، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.

نیاز اشخاص به شناخت شرایط مهریه، نحوه وصول مهریه و چگونگی اقدامات قانونی و قضائی، شرایط اعسار و چگونگی دادخواست اعسار و تقسیط آن، باعث گردیده مطالبه مهریه اهمیت پیدا کند.